Konformista jest osobą, która dostosowuje się do otaczającego ją środowiska, akceptując zasady, jakie narzuca im społeczeństwo. Oznacza to, że konformista przestrzega konwencji społecznych, by uniknąć konfliktu z otoczeniem. Nie jest on jednak bezwzględnie posłuszny, ponieważ woli zachować swoje własne poglądy, ale wyraża je w taki sposób, by nie łamać przyjętych norm.
Konformista a Indywidualizm
Konformista jest osobą, która dąży do tego, by dopasować się do norm społecznych, aby nie wywoływać konfliktów. W przeciwieństwie do konformisty, indywidualista jest osobą, która nie boi się podkreślać swojej indywidualności, wyrażać swoje opinie, nawet jeśli są one sprzeczne z otaczającym ją środowiskiem. Indywidualista woli wybrać własną drogę, wbrew przyjętym normom, nie bojąc się konfliktów i krytyki ze strony otoczenia.
Konformista a Autokreacja
Konformista jest osobą, która dostosowuje się do otaczającego ją środowiska, akceptując zasady, jakie narzuca im społeczeństwo. Autokreacja to proces, w wyniku którego osoba samodzielnie tworzy swoje własne osobowości i przekonania, które różnią się od tych przyjmowanych przez społeczeństwo. Autokreacja pomaga osobom odnaleźć swoją indywidualność i umocnić poczucie własnej wartości. W przeciwieństwie do konformisty, autokreacja wymaga od osoby odwagi, by wybrać własną drogę, wbrew przyjętym normom.
Konformista a Przywództwo
Konformista jest osobą, która dostosowuje się do otaczającego ją środowiska, akceptując zasady, jakie narzuca im społeczeństwo. Przywództwo jest wyrazem inicjatywy, którego celem jest wprowadzenie zmian w środowisku. Przywódca musi być osobą, która jest w stanie przekonać innych do swoich poglądów i zmotywować ich do działania. W przeciwieństwie do konformisty, przywódca nie boi się wyrażać swojej wizji i wprowadzać zmiany w otaczającym go środowisku.
Zobacz także: