Piękna i Bestia Streszczenie

Artykuł przedstawia szczegółowe streszczenie klasycznej baśni “Piękna i Bestia”. Opowiada ona historię niezwykłej miłości między piękną, młodą dziewczyną a potwornym księciem uwięzionym w bestialskiej postaci.

Streszczenie

Historia rozpoczyna się od opowieści o zamożnym kupcu, który mieszkał z trzema córkami. Najmłodsza z nich, piękna i dobroduszna Belle, była marzycielką i uwielbiała czytać książki. Kiedy kupiec utracił swój majątek, zmuszony był przenieść się z rodziną na wieś.

Pewnego dnia, kupiec wyruszył w podróż handlową, a na prośbę córek przyrzekł im prezenty. Belle poprosiła o zwykłą różę. W trakcie podróży napotkał na tajemniczy zamek, gdzie znalazł długie stoły pełne jedzenia. Zdecydował się zabrać dla Belle różę. Wówczas pojawił się potworny Książę, właściciel zamku. Złoszcząc się na kupca za kradzież, skazał go na wieczną niewolę. Jego zaś córkę, Belle, przyjął do zamku, dając jej swobodę poruszania się po jego wnętrzach.

W miarę upływu czasu Belle odkrywała, że za potworną postacią Księcia kryje się wrażliwa dusza. Zaprzyjaźniała się także z różnymi zaklętymi przedmiotami w zamku, takimi jak Lumière – świecznik, czy Zegar – zegar kuchenny. Książę wyznał Belle, że jedynie prawdziwa miłość może złamać klątwę i przywrócić mu ludzką postać.

W miarę jak Belle i Bestia spędzali razem czas, ich relacja stawała się silniejsza. Pewnego dnia Bestia pozwolił Belle odwiedzić jej rodzinę. Podczas jej nieobecności, w zamku wybuchła zazdrość i złość, a Książę był bliski rezygnacji z nadziei na odzyskanie ludzkiej postaci. Jednak w końcu Belle zdała sobie sprawę, że kocha Bestię, i powróciła do zamku, aby wyznać swoje uczucia.

Zobacz też:  Wyrazy z "h" wymiennym - Przykłady i Wyjaśnienia

Miłość Belle była kluczem do złamania klątwy. W momencie, gdy Bestia zrozumiał, że jest kochany i akceptowany, przemienił się z powrotem w przystojnego Księcia. Historia kończy się ich weselnym przyjęciem w zamku, podczas którego wszyscy zaklęci słudzy odzyskali swoje ludzkie postaci.

Często Zadawane Pytania

Jakie jest przesłanie baśni “Piękna i Bestii”?

Przesłanie baśni podkreśla znaczenie prawdziwej miłości, która wykracza poza zewnętrzne wygląd i wydźwięk. Opowiada o tym, że wartość osoby tkwi głęboko w jej charakterze i uczuciach.

Skąd pochodzi baśń “Piękna i Bestii”?

Baśń “Piękna i Bestii” wywodzi się z francuskiej literatury i została napisana przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont w XVIII wieku. Jest to popularna historia, która doczekała się licznych adaptacji filmowych, teatralnych i literackich.

Czym różni się baśń “Piękna i Bestii” od innych adaptacji?

Chociaż istnieje wiele adaptacji tej baśni, ich podstawowy wątek miłości między Piękną a Bestią pozostaje niezmieniony. Różnice mogą występować w detalach fabuły, postaciach pobocznych i sposobie ukazania magicznego świata zamku.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też